Tunele foliowe są wyjątkowo przydatną konstrukcją i pozwalają wspaniałe efekty w uprawie roślin, o ile weźmie się pod uwagę kilka czynników. Oprócz właściwego umiejscowienia czy żyzności gleby jednym z kluczowych elementów jest kontrola mikroklimatu, czyli temperatury i wilgotności powietrza. Jak to działa w praktyce? Czy możemy coś zrobić, aby przy każdej uprawie cieszyć się obfitymi plonami? Oto kilka wskazówek i porad dotyczących utrzymania odpowiednich warunków w tunelach foliowych i ich wpływu na hodowane rośliny. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Dlaczego utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu w tunelu foliowym jest tak istotne?
Mikroklimat obejmuje czynniki takie jak wilgotność, światło, temperatura i wentylacja, a każdy z nich ma wpływ na rozwój roślin. Zła temperatura może spowodować, że plony zaczną słabnąć i więdnąć, z kolei brak wietrzenia oraz zbyt duża wilgotność w tunelu mogą sprawić, że oprócz pogorszenia jakości upraw, zaczną rozwijać się choroby grzybowe bądź pleśniowe roślin, na przykład zgnilizna twardzikowa czy tak zwana szara pleśń. Wszystkiego tego da się uniknąć, utrzymując optymalne dla danych roślin warunki – jest to o tyle istotne, że już na etapie początkowym należy dobrze zaplanować, co będziemy uprawiać. Nie wszystkie rośliny rosną przecież w tych samych warunkach, a niemożliwe jest zapewnienie zróżnicowanej temperatury czy poziomu wilgotności w jednym tunelu. Foliak na warzywa będzie wymagał innych warunków niż ten przeznaczony do upraw tropikalnych, dlatego prawidłowe parametry można dostosować dopiero do wybranych przez nas roślin.
Co zatem należy zrobić?
Wybrać tunel foliowy z ruchomymi osłonami
Podstawą jest dobranie odpowiedniego do naszych potrzeb tunelu foliowego – można zdecydować się na pojedynczy, bądź zblokowany i dowolnie go modyfikować, dodając system wietrzenia pasujący do hodowanych roślin. Pozwoli to na zachowanie cyrkulacji powietrza, a także na ochronę roślin przed skutkami wysokiej temperatury czy nadmiernej wilgoci. Najczęściej wybiera się foliaki z możliwością systemu wietrzenia bocznego (ruchomych ścian), drzwi bądź okien. Tunel foliowy przeznaczony do upraw profesjonalnych, można doposażyć w urządzenia mechaniczne, takie jak specjalny wentylator.
Zakupić higrometr
Takie urządzenie jest niezwykle przydatne dla ogrodników, którzy chcą kontrolować warunki hodowli roślin w tunelu foliowym. Najlepiej, gdyby miał również funkcję pomiaru temperatury, dzięki czemu przy pomocy jednego urządzenia będziemy mieć możliwość monitorowania tych dwóch najważniejszych czynników.
Nawilżać rośliny
Warto zadbać o systematyczne nawadnianie roślin w szklarni. Małe uprawy można podlać tradycyjnie, przy pomocy konewki bądź węża ogrodowego, lecz istnieją wygodniejsze techniki nawadniania, szczególnie w przypadku większych tuneli, np. kroplowe lub zraszające, w zależności od potrzeb konkretnych gatunków roślin.
Dostosować intensywność światła
Rośliny w zależności od rodzaju potrzebują innego natężenia światła do wzrostu i rozwoju. W sezonie letnim, kiedy słońce świeci przez dłuższą część dobry, warto zastosować różne sztuczne maty cieniujące, które nakłada się na konstrukcję tunelu foliowego w celu zredukowania nasłonecznienia. Mogą mieć różny stopień zacieniania w zależności od tego, z jakich materiałów są wykonane (tkanina, siatka czy folia cieniująca).
Podsumowanie
W konstrukcji, jaką jest tunel foliowy, oczywiście można zachować odpowiednią temperaturę i wilgotność, jednak w pewnym stopniu parametry te zależą też od warunków pogodowych – m.in. im dzień jest cieplejszy, tym temperatura wewnątrz również wzrasta. Stosowanie odpowiednich urządzeń, takich jak higrometry i termometry, a także regularne monitorowanie warunków w tunelu foliowym, aby dostosować je do wymagań konkretnych gatunków roślin oraz warunków pogodowych, będzie mieć wpływ na to jak obfite będą plony. Możliwość rozbudowy tuneli foliowych bądź tworzenia takich konstrukcji na zamówienie jest także znacznym ułatwieniem dla wszystkich ogrodników. Stosując się do wszystkich wskazówek, a także biorąc pod uwagę gatunek, którym się zajmujemy, możemy spodziewać się udanego sezonu!