Sięgnij po wsparcie nawet do 120 tys. PLN. Tylko do 22 sierpnia (aktualizacja: program przedłużony do 20 wrzesnia!) włącznie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czeka na propozycje od właścicieli małych i średnich gospodarstw w ramach programu „Rozwój małych gospodarstw”. W grze jest 235 mln PLN, co przy możliwej do pozyskania kwocie wynoszącej 120 tys złotych dla jednego producenta potencjalnie daje szansę blisko 2 000 rolników. Jeśli uprawiasz warzywa lub owoce, prowadzisz małą hodowlę zwierząt i wiesz w którym kierunku chcesz się rozwijać – warto rozważyć ten program.
Spis treści
Wymagania
Mamy do czynienia ze środkami unijnymi więc trochę meandrów biurokratycznych jest do pokonania, niemniej cały proces powinno udać się zamknąć w kilka dni. Jest kilka wymogów, które należy spełnić chcąc sięgnąć po te inwestycyjne fundusze.
Pierwszy, który nie jest zaskakujący dla każdego kto sięga po dopłaty, polega na określeniu tzw. Wielkości Ekonomicznej Gospodarstwa (WEG). Wartość ta musi być niższa niż 25 tys EURO. Każdy rodzaj uprawy w zależności także od usytuowania regionalnego gospodarstwa ma swoją wycenę, którą całościowo się przelicza. W razie kłopotów doradcy z ODR posłużą pomocą (przykładowo 1ha ziemniaków to 4300-5100 EUR).
Drugim kryterium jest osiąganie z tej działalności przychodów, nawet jeśli nie jest ona głównym źródłem utrzymania. Sięgając po te środki i zawierając umowę zobowiązujemy się do zwiększenia wysokości przychodów o 30% w stosunku do ustalonej dla gospodarstwa wartości przychodu bazowego i nie mniej niż do poziomu odpowiadającego równowartości minimalnego wynagrodzenia w roku 2024.
Przeznaczenie dotacji
Pieniądze można przeznaczyć między innymi na: wyposażenie, inwestycje budowlane, maszyny, modernizację budynków inwentarskich czy gospodarczych, nawet na oprogramowanie (licencje). Ale nie można wydać ich na zakup ziemi, na zdobycie środków do produkcji, zwiększenie stanu liczebnego zwierząt. Nie kupimy za nie także używanego sprzętu. Ale nasz tunel foliowy już tak.
Wkład własny
By sięgnąć po 120 tys. złotych wsparcia musimy wnieść 15% wkładu własnego. Czyli koniecznej jest formalne potwierdzenie, że wyłożymy 21 tys. złotych. Bez tego grozi nam zwrot całej dotacji. Środki trafią na nasze konto w dwóch transzach: na start 80% czyli 96 tys zł, a w drugim rzucie pozostała część.
Jak złożyć
Wnioski przyjmowane są elektronicznie przez specjalny generator Agencji. By znaleźć się na liście szczęśliwców z pozytywnymi wynikami konkursu należy zdobyć minimum 3 punkty. Są one przyznawane między innymi za to czy spełnia się wymóg integrowanej produkcji roślin, czy korzysta się ze specjalistycznych szkoleń, czy nasza uprawa jest ekologiczna, premiowana jest przynależność lub chęć dołączenia do grup producenckich.
Warto zajrzeć na oficjalną stronę ARiMR i spróbować. Kto nie ryzykuje potem może żałować!