Tunele foliowe to sprawdzone, wykorzystywane w ogrodnictwie od wielu lat rozwiązanie. Te zapewniające roślinom odpowiednie warunki do wzrostu konstrukcje są znacznie bardziej skomplikowane, niż może wydawać się na pierwszy rzut oka. Dobór odpowiedniego do planowanych upraw tunelu może przysporzyć początkującym ogrodnikom sporo trudności. Dlatego w niniejszym wpisie rozpatrzymy i porównamy ze sobą trzy rodzaje konstrukcji – tunele zblokowane, wolnostojące oraz szerokonawowe. Który z nich warto wybrać i w jakim przypadku? Zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika!
Spis treści
Tunele foliowe pojedyncze
Zacznijmy od tuneli wolnostojących – to najbardziej klasyczny rodzaj konstrukcji, wykorzystywany przeważnie podczas uprawy warzyw, owoców czy kwiatów. Ta standardowa opcja chętnie używana jest tak przez rolników, hobbystycznych ogrodników, jak i przedsiębiorców. Ze względu na nieduże wymiary tego typu tunele można wybudować nawet w przydomowych ogrodach. To z kolei sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich osób, które dopiero zaczynają przygodę z uprawą roślin. Tunele foliowe wolnostojące charakteryzują się dobrą przepuszczalnością światła, a także krótkim czasem montażu i niskim kosztem zakupu. Warto wspomnieć także o tym, że niewielkie gabaryty wpływają również na funkcjonalność tego typu rozwiązania – w tunelach wolnostojących łatwo stworzyć idealny klimat dla roślin.
Tunele foliowe szerokonawowe
Kolejnym rozwiązaniem, o którym warto wspomnieć, są tunele szerokonawowe. W przeciwieństwie do wymienionego uprzednio typu konstrukcji są one przeznaczone przede wszystkim do tzw. produkcji szkółkarskiej. Polega ona na uprawie oraz rozmnażaniu sadzonek krzewów, drzew, a także innego typu roślin w początkowej fazie wzrostu. Tego rodzaju tunele zdecydowanie nie nadają się, niestety, do przydomowych ogródków. Dlaczego? Ponieważ konstrukcje te osiągają ogromne rozmiary. Ich wysokość całkowita może wynosić nawet do 10 m! Wyjątkowo duża kubatura oraz brak wewnętrznych przeszkód w postaci słupków sprawiają, że wielką przestrzeń można zagospodarować w niemal dowolny sposób. Tunele szerokonawowe wykorzystuje się przeważnie do upraw wczesnowiosennych, gdyż tego rodzaju obiekty nie są ogrzewane. Warto postawić na tego rodzaju konstrukcje, gdy planujemy zimowanie wysokiego materiału szkółkarskiego, czyli po prostu sporych rozmiarów roślin, np. drzew czy krzewów.
Tunele foliowe zblokowane
Tunele foliowe zblokowane przeznaczone są do wyjątkowo intensywnej uprawy kwiatów, roślin, owoców czy innego rodzaju wymagających roślin. Od pozostałych, prezentowanych w artykule konstrukcji różnią się one specyficzną budową – w tym przypadku pojedyncze bloki łączą się ze sobą, tworząc w ten sposób jedno sporych rozmiarów zadaszenie. Ten charakterystyczny sposób zabudowy nie tylko umożliwia swobodne poruszanie się pomiędzy poszczególnymi, składającymi się na całość tunelami, ale też pozwala na całoroczną uprawę roślin. Istnieją różne kształty wykorzystywanych w tego typu konstrukcji przęseł, a wybór poszczególnego rodzaju powinien zależeć od tego, do jakiego rodzaju uprawy posłuży obiekt. Zblokowane tunele foliowe mogą swoją powierzchnią przewyższać nawet konstrukcje szerokonawowe, choć zazwyczaj nie wykorzystuje się ich do uprawy większych roślin. Co jeszcze warto wiedzieć tego typu tunelach? Są one trwałe i ekologiczne, a wykorzystanie systemów sterujących lampami doświetlającymi, nawadniającymi czy grzewczymi pozwala w łatwy sposób utrzymać odpowiednie warunki dla roślin.
Podsumowanie
Który typ konstrukcji wybrać? Wszystko zależy od naszych potrzeb. Tunele wolnostojące jako jedyne sprawdzą się dla hobbystów planujących uprawy w przydomowym ogródku. Z kolei dwa pozostałe rodzaje obiektów umożliwiają hodowlę roślin na szeroką skalę – w tym także drzew i krzewów. Tunele foliowe szerokonawowe będą idealnym wyborem dla osób zakładających działalność szkółkarską, zaś konstrukcje zblokowane sprawdzą się świetnie w przypadku uprawy wymagających roślin. Nie istnieje jedyna słuszna odpowiedź na postawione w pierwszym zdaniu akapitu pytanie. To dlatego, że nie istnieją gorsze lub lepsze rodzaje tuneli foliowych – wybór konkretnego typu powinniśmy uzależnić od rodzaju uprawianych rośli oraz skali zakładanej hodowli. Również jest wielu producentów tuneli foliowych: EkoTunele, Tudo, Haygrove, Farmer, WDK Tunnels, Felmix, AZ Tunele, Lemar. Nie mniej jednak powiniśmy powierzyć to zadanie solidnemu partnerowi, by tunel foliowy posłużył nam na lata!