Jednym z najczęstszych błędów pojawiających się przy zakupie tuneli jest niedoszacowanie czasu niezbędnego do realizacji inwestycji. Wynika to z błędnych wyobrażeń na temat procesu produkcji i montażu tuneli foliowych, a także braku rozróżnienia miedzy tunelem ogrodowym, a tunelem foliowym dla plantacji.
Nieduże tunele ogrodowe, przeznaczone dla „przydomowych” hodowców są z reguły ustandaryzowane i produkowane seryjnie, zwykle w jednym rozmiarze. Można więc kupić je zwykle „od ręki” i wiele sklepów i centrów rolniczych posiada podobne konstrukcje na stanie. Jednak tunele o większej powierzchni wykonywane są właściwie wyłącznie na zamówienie. Praktycznie żaden producent nie jest w stanie wyprodukować tunelu dla plantacji „od ręki”. Szczególnie w przypadku tuneli nietypowych, „szytych na miarę”. Okazuje się bowiem, że nawet podobne na pierwszy rzut oka tunele, mogą się diametralnie różnić konstrukcyjnie. Oznacza to, że każda inwestycja jest opracowywana indywidualnie, i dopiero na tej podstawie można przewidzieć czas potrzebny na wyprodukowanie, dostarczenie i zmontowanie tunelu. Dodatkowo należy doliczyć czas niezbędny na rozpoczęcie uprawy. Dlatego też stawianie tunelu należy zaplanować dużo wcześniej i już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem planowanych prac, poszukać wykonawcy.
Jest wielu producentów tuneli foliowych: EkoTunele, Tudo, Haygrove, Farmer, WDK Tunnels, Felmix, AZ Tunele, Lemar. Nie mniej jednak powinniśmy powierzyć to zadanie solidnemu partnerowi, by tunel foliowy posłużył nam na lata! Więcej informacji o tym jaki tunel wybrać znajdziesz w tym wpisie.